Кривий Ріг, або як я відкрила для себе промисловий туризм

Вперше я потрапила до Кривого Рогу наприкінці 2015 року разом з туристичною групою. Тоді мене спокусила пропозиція нестандартної зустрічі Нового Року на одному з відвалів міста, а зовсім не промислові об’єкти та кар’єри. Я, як людина, що виросла в центральній частині нашої країни нічого не тямила у промисловості, тоді я навіть не знала різниці між відвалом та териконом і вважала, що це одне і те саме.
Але та поїздка до Кривого Рогу мене дуже вразила, як само місто, так і люди, які намагалися власними силами розвивати туризм там, де здавалося б це було просто неможливо.
Тому вже влітку 2016 я знову їду до Кривого Рогу, цього разу сама. І мене вражають зміни, що відбулися в напрямку туризму, якщо ще півроку тому на туристів на вулицях міста дивилися із здивуванням, то тепер це стало нормою. Кожні вихідні у Кривому Розі проводилися різнопланові екскурсії, які відвідувало десятки криворожан та гостей міста.
І це все заслуга однієї людини – Володимира Казакова, людини, яка не тільки знає та любить своє місто, але і намагається поділитися своїми знаннями, відкрити для місцевих їх місто і показати для іншим жителям нашої країни велич та красоту Кривбасу. І робить він це так, що тобі хочеться повернутися сюди ще і ще.

Тим паче зараз у місті розроблено дуже багато різноманітних маршрутів, які задовольнять будь-які забаганки. Я була тут двічі і бачила далеко не все цікаві місця та об’єкти міста з місячними ландшафтами та червоними ґрунтами .
Якщо ви ніколи не бували в промислових містах, не бачили величезні робочі кар’єри, бездонні провалля, червоні озера та не дерлися на відвал, щоб поглянути на навколишню панораму міста, то вам однозначно треба це спробувати.
Нижче поділюся враженнями від того, що побачила я.
Оскільки Кривий Ріг є одним з найдовших міст не тільки України, а й Європи, то за одноденний та навіть за дводенний візит ви не зможете побачити всі його красоти. За офіційними даними Кривий Ріг простягнувся на цілих 126 км, недаремно ж його ще називають «містом довжиною в життя».

Кар’єри
У місті знаходиться 41 кар’єр, діючих 11, деякі з них сягають 470 метрів у глибину. Одним з найгарніших та доступним для огляду є кар’єр Південного гірничо-збагачувального комбінату. Тут спеціально для туристів обладнали оглядовий майданчик, з якого можна спостерігати за робою в кар’єрі за будь-яких погодних умов. Коли я вперше побачила цю панораму, то була просто заворожена, мене вразили масштаби, глибина, все таки цілих 404 метри, та червоний чудернацький колір і техніка, яка з відстані нагадувала іграшкову, хоча насправді, ані БелАзи, ані крани, ані вагони такими не є.

На сьогодні, якщо бажаючих збереться певна кількість, можна навіть здійснити спуск в робочий кар’єр, що думаю, теж не менш захопливо.
В північній частині міста знаходиться другий за довжиною кар’єр в Україні – Ганнівський, його протяжність сягає аж 6 км. Належить він Північному ГЗК і його можна побачити просто з дороги. Цей кар’єр дещо відрізняється від південного і справляє враження чогось інопланетного.

Шахти
Шах у місті багато і їх копри вам постійно потраплятимуть на очі. Копер – це споруда над стволом шахти. І вони бувають різні, одні у вигляді башт, інші у вигляді металевих конструкцій, останні віднедавна охрестили «ейфелевими вежами». По-перш з них відкриваються просто фантастичні види, а по-друге саме криворізька руда була використана для будівництва справжньої Ейфелевої вежі.

На одній з «криворізьких ейферлевих веж » мені пощастило побувати, щоправда вона була не надто високою, але для мені із моїм страхом висоти і цього вистачило і повірте враження від підйому були просто неймовірні.

А найсміливіші можуть відчути себе справжніми шахтарями і спуститися у шахту на глибину робочого горизонту.

Відвали
У кривому Розі є свої власні гори, але на карті ви їх не знайдете. Адже мова йде про відвали – насипи з порожньої породи, яка вже непридатна для подальшого використання. Поступово відвали починають заростати деревами та кущами, до того ж небайдужі ентузіасти проводять озеленення пагорбів. Як результат відвали формують унікальний ландшафт міста.

Найбільш популярними для відвідування є Бурщицький та Петровський відвали.
На Бурщицький відвал я, на жаль, так і не потрапила, адже саме з його висоти відкривається найкраща панорама на історичну частину Кривого Рогу.
А от на Петровському відвалі вже котрий рік поспіль жителі міста та гості Кривого Рогу зустрічають Новий Рік. З відвалу відкривається дуже гарна панорама на центра міста та фейерверки, яким палахкотить Кривий Ріг у новорічну ніч.
Саме на цьому відвалі я зустріла свій 2016 рік і напевно саме в той час закохалася в це промислове місто.

А ще у Кривому Розі є свій власний «Гранд-каньйон», глибина якого сягає 150 метрів, утворився він на річці Інгулець, яку штучно затисли з двох сторін високими відвалами. Минулого разу погода не дозволила мені побачити це грандіозне техногенне утворення, тому матимемо можливість дослідити його разом.

Озера
Колись Кривий ріг був неозерним краєм, а зараз у місті знаходиться 23 водойми. Всі вони утворилися в місцях видобутку корисних копалин, чаші кар’єрів заповнювалися ґрунтовими та джерельними водами. Деякі мають чисту воду і стали дуже популярними серед місцевих, особливо у літній період.
Унікальним є озеро, яке місцеві вже охрестили «Криворізьким Байкалом», бо воно і дійсно є найглибшим в Україні і має глибину 70 метрів.
Неповторним і вартим уваги є Червоне озеро, вода якого має червонуватий колір.

Якщо ви навідалися у місто вперше, то зверніть увагу на червоні ґрунти, вони виглядають дуже ефектно і надають нереальне відчуття, того, що ти раптово потрапив, наприклад, на Марс.

Провальні зони
Ще однією родзинкою промислового туризму у Кривому Розі є його провальні ландшафти, які в таких розмірах як тут не зустрічаються більше ніде у всій Європі. Велетенські провальні зони утворилися внаслідок обвалів стель верхніх горизонтів шахт. Найбільш вражаючою є зона відчуження шахти «Гвардійської» Тут можна побачити бездонні провалля, які здається йдуть аж до самісінького центру землі, схили яких круті, майже як гірські, а ще й мають таємничий червоний колір.

Свої враження, коли ти стоїш на краю гігантської прірви, у якої не видно і дна, не можна передати словами. Це варто кожному відчути та побачити на власні очі.

Музеї
Музеїв у Кривому Розі чимало, вони нові, сучасні і майже всі пов’язані з промисловістю. Найбільш відвідуваним є музей Південного ГЗК. Дуже цікаво потрапити сюди вже після відвідування кар’єру, щоб дізнатися трохи більше про історію та розвиток комбінату, про техніку та повний цикл виробництва.

Власний музей має й АрселорМіттал Кривий Ріг.

Унікальним є музей-скансен гірничої техніки Північного ГЗК. Тут можна побачити ківш екскаватора, бульдозер, дробинку, шахтний електровоз, справжнісінький «БілАз», вся техніка вже непрацююча, але свого часу вона активно використовувалася для перевезення та опрацювання сировини.

У місті діє історико-краєзнавчий музей, філією кого є сучасна 3Д-відеогалерея, що знаходиться в найбільшому квітковому годиннику в Європі. Тут вам покажуть фільм про історію Кривбасу у 3Д-форматі.

Цікаво, що квітковий годинник працює цілий рік, щоправда, взимку замість квітів його прикрашають різнокольорові ліхтарики.

Метротрам
Кожен, хто відвідає місто зобов’язаний проїхатися метротрамом, транспортом, що поєднує в собі особливості метро та трамваю. Запустили цей транспорт у 1986 році, більшість ліній збудована за принципом метрополітену, от тільки курсують по них звичайні трамвайні вагони. До речі, це єдине місце в Україні де дозволено лівосторонній рух.

Козак Рог
Напевно назва будь-якого міста оповита різними легендами, Кривий Ріг не є виключенням. За однією з версій місто заснував козак Рог, але він був сліпий на одне око. Тому і місто стало називатися Кривим Рогом. Ця особистість вже стала легендарною, а тому гості столиці мають за честь сфотографуватися поряд з пам’ятником козаку Рогу. До речі. у мій зимовий приїзд до міста козака Рога причепурили у новорічне вбрання.

Прогулянка по Кресівському водосховищу
Якщо завітати до Кривого Рогу у весняно-літній період, то обов’язково варто відправитися на водну прогулянку по Кресівському водосховищу. З води ви побачите дещо інше місто і трохи відпочине від промислових пейзажів, а заодно насолодитеся видом одного з житлових масивів міста «Зарічним», який в народі охрестили місцевим «Манхеттеном».

По місцях зйомок фільму «Червоний»
Може не всі з вас знають, але основна частина зйомок фільму «Червоний» проходила саме у Кривому Розі та його околицях.
Кочубеєві штольні, що в селі Ганнівка, стали популярними для відвіуваня саме через зйомки фільму. Але окрім того цікавою є і сама історія залізорудного кар’єру закладеного у 1904 році місцевими панами Кочубеями, його довжина сягала 185 м, а глибина 35 м.
На сьогодні частково збереглися сходи, збудовані для зйомок.

Інша локація фільму – концтабір, у якому відбувалися майже всі події фільму, знаходився неподалік провальної зони шахти «Гвардійської». Наскільки знаю, ще й нині можна побачити портрет Сталіна на цегляній стіні.

Парки
Незважаючи на те, що місто промислове,воно ще й дуже зелене і в ньому багато парків. Одним з найкрасивіших є парк імені Федора Мершавцева, який до 2016 року називався іменем газети «Правда». У парку багато цікавих кованих скульптур, фонтан, місточки, човнова станція, зелені алеї та лавочки, а тому він дуже популярний серед містян та молодят, які влаштовують у парку фотосесії.

Ще у місті є ботанічний сад площею понад 50 га, ландшафтний заказник «Візирка», геоологічний пам’ятники природи, такі як «Скелі МОДРу».
Тож приєднуйтесь до клубу любителів подорожей «Мандрияки» і вирушайте разом з нами досліджувати промисловий центр нашої держави.